Rodinný dům s vinařstvím

Rodinný dům s vinařstvím

Venkovská usedlost, která kromě velkorysého bydlení slouží i jako vinařství. Cílem studie je harmonicky zasadit stavbu do prostředí plného přírodních, oblých tvarů a propojit budovu a vinici v jeden kompaktní celek.

Ideou je oddělit klidovou a pracovní zónu a využít nerovnosti terénu jako výhodu. Celý objekt je orientován na jih a nabízí nádherný výhled do krajiny, což využívají obytné části a terasy. Svažitý terén umožňuje zapustit výrobní část pod zem, což dává sklepům příznivé klima.

Obytná část v prvním podlaží nabízí prostorný obývací pokoj s krbem, jídelnou a kuchyňským koutem. Přes zastřešenou terasu se dostaneme přímo do zahrady a na vinice.

V druhém podlaží jsou dva dětské pokoje, ložnice, pracovna, koupelna, WC a šatna – vše přístupné z galerie a navazující chodby. Ložnice má vlastní koupelnu a šatnu. Galerie přechází v další prostornou terasu, propojenou se zahradou venkovním schodištěm.

Vinařská část v přízemí je rozdělena na prostor pro degustaci vína a na výrobní provoz. Oba mají svůj samostatný vstup i společný vchod z centrální haly. Výroba zahrnuje lisovnu, lahvování, kvasírnu a sklepy, ale nechybí ani kancelář se samostatným WC, koupelnou a šatnou.